Marta Pawelec - Ilustrator Medyczny
Nazywam się Marta Pawelec i jestem ilustratorką medyczną od 2014 roku.
Czym zajmuje się ilustrator medyczny?
Rysuje Twoje ciało! A dokładniej, jego anatomię: budowa szkieletu, mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne. Mózg, gałka oczna, język, serce. Przenoszę na ilustracje wszystkie części, z których zbudowane jest ciało człowieka.
Ale oprócz tego ilustruję także zabiegi, które w prosty i przystępny sposób mogą wyjaśnić na czym polega dana procedura medyczna.
Ilustruję także podręczniki medyczne, specjalistyczne artykuły czy prace doktorskie. Współpracuję z chirurgami, profesorami, fizjoterapeutami i wydawnictwami medycznymi. Spektrum moich działań jest naprawdę szerokie, ale zawsze obejmuje tą jedną rzecz: anatomię ludzkiego ciała.
Zilustrowałam dwa podręczniki specjalistyczne:
Onkologia głowy i szyi, Wydawnictwo UJ
Okluzja w praktyce, Wydawnictwo Kwintesencja
Wykonuję szczegółowe, naukowe ilustracje. Ale oprócz wiedzy z zakresu anatomii, muszę także mieć bardzo dobrze opanowane umiejętności rysowania i projektowania. W tym aspekcie bardzo pomógł mi dyplom z malarstwa, który zdobyłam na Akademii Sztuk Pięknych w 2013 roku.
W 2018 roku, podczas 42 zjazdu Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, który miał miejsce w ICE Kraków Congress Centre, miała miejsce wystawa moich prac.
Jestem także autorką ponad 30 plakatów anatomicznych z bardzo wielu dziedzin. Od budowy kręgosłupa przez anatomię mózgu aż po staw skroniowo-żuchwowy. Wszystkie plakaty możesz zamówić w moim sklepie, tutaj.
Już niedługo będziesz mieć możliwość zamówienia moich plakatów dla swojej firmy na ważne wydarzenie lub nadchodzące szkolenia. Wszystkie informacje będą dostępne w dziale Dla firm, który pojawi się na stronie niebawem.
W jaki sposób pracuję?
Zanim zacznę tworzyć nową ilustrację medyczną, dokładnie uczę się tematu, który porusza. Następnie wykonuję szkice – to pomaga mi zrozumieć zagadnienie, nad którym pracuję.
Szkice konsultuję z osobą, która mnie zatrudniła lub ze specjalistą z danej dziedziny (np. okulistą czy proktologiem). Jeżeli szkic nie wymaga dalszych poprawek, wykonuję już ilustrację “na czysto”.
Prawie zawsze jest to ilustracja wykonywana ręcznie, bardzo cienkimi ołówkami automatycznymi na gładkim, białym papierze o dużej gramaturze.
Następnie ilustrację skanuję i obrabiam w programach graficznych: dodaję kolory i podpisy, przygotowuję do druku. Z reguły stworzenie nowej ilustracji zajmuje mi 3-4 dni, ale zdarzają się także tematy, które wymagają ode mnie znacznie więcej pracy. Stworzenie plakatu przedstawiającego układ mięśniowy człowieka (widok na warstwę powierzchowną i głęboką, widok od przodu i od tyłu) zajęło mi ponad 3 miesiące pracy.
Gdzie możesz mnie znaleźć?
Regularnie publikuję na moim blogu artykuły o tym, jak zbudowane są nasze ciała. Jeśli zastanawia Cię dlaczego śledziona to taka zawzięta bibliotekarka, dlaczego od 2018 roku kiepsko sypiam oraz czym są Pola Brodmanna, koniecznie zajrzyj! Jest niezobowiązująco, zabawnie i na pewno znajdziesz tam odpowiedzi na pytania, które nigdy wcześniej nie przyszłyby Ci do głowy!
Poza tym jestem także na Instagramie i na Facebooku. Pojawiają się tam informacje o nowych produktach (niedługo zadebiutuje kilka nowych plakatów), darmowe ilustracje do ściągnięcia oraz inne wielkie, anatomiczne wydarzenia.
Zostań członkiem Bandy Anatomowej i zasubskrybuj jeden z kanałów!
Czasem się także zdarza, że możesz powiedzieć mi “cześć” gdzieś na mieście, kiedy miniemy się na Wawelu, Kazimierzu lub Plantach 🙂
Czemu właśnie ilustracje medyczne?
Uwielbiam odkrywać tajemnice ludzkiego ciała. Podziwiam struktury, łączenia, niespodziewane zależności, zagadki i labirynty. Oglądam ciało z różnych stron, analizuję, podglądam i przenoszę na język zrozumiałych, realistycznych i szczegółowych ilustracji. Ta praca daje mi bardzo dużo satysfakcji i nie wyobrażam sobie, bym mogła robić cokolwiek innego. A podręczniki medyczne, które zamieszkują wszystkie moje książkowe półki, tylko to potwierdzają.
Natomiast prywatnie jestem mamą Krzyszka i dwóch kotów. Jestem leworęczną fanką sukienek, dżezu i czarnej herbaty. Bardzo lubię czytać (nie tylko publikacje medyczne), chodzić na długie spacery i poznawać nowych ludzi.